Brush DC Motor Controller, 2.5A, BIPolar, PZFM15,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Unitrode Corporation |
| package instruction | ZIP, ZIP15,.2,.17TB |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | BRUSH DC MOTOR CONTROLLER |
| JESD-30 code | R-PZFM-T15 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 15 |
| Maximum output current | 2.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | ZIP |
| Encapsulate equivalent code | ZIP15,.2,.17TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 50 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 36 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | ZIG-ZAG |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |





| L292V | L292V/BI | L292AP/883BC | |
|---|---|---|---|
| Description | Brush DC Motor Controller, 2.5A, BIPolar, PZFM15, | Motion Control Electronic, BIPolar, PZIP15, | Motion Control Electronic, BIPolar, CDIP24, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Unitrode Corporation | Unitrode Corporation | Unitrode Corporation |
| package instruction | ZIP, ZIP15,.2,.17TB | ZIP, ZIP15,.2,.17TB | DIP, DIP24,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PZFM-T15 | R-PZIP-T15 | R-XDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 15 | 15 | 24 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | ZIP | ZIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | ZIP15,.2,.17TB | ZIP15,.2,.17TB | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | IN-LINE | IN-LINE |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG | DUAL |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified |