S SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DFP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | S |
| JESD-30 code | R-GDFP-F16 |
| length | 10.2 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 4 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Maximum supply current (ICC) | 70 mA |
| propagation delay (tpd) | 18 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 6.73 mm |
| SNJ54S153W-00 | SN74L153N-00 | SN74L153N-10 | SN74L153J-00 | SN54L153J-00 | SNJ54S153J-00 | SNJ54S153W-10 | SNJ54153J-00 | SNJ54153W-10 | SNJ54153W-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | S SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | IC TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16, Multiplexer/Demultiplexer | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDIP16 | IC S SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDIP16, Multiplexer/Demultiplexer | S SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDIP16 | IC TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16, Multiplexer/Demultiplexer | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, CDFP16 |
| package instruction | DFP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DFP, | DIP, | DFP, | DFP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | S | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | S | S | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-GDFP-F16 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F16 |
| length | 10.2 mm | 19.305 mm | 19.305 mm | 19.56 mm | 19.56 mm | 19.56 mm | 10.2 mm | 19.56 mm | 10.2 mm | 10.2 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF | 30 pF | 30 pF | 30 pF | 30 pF | 15 pF | 15 pF | 30 pF | 30 pF | 30 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of entries | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DFP | DIP | DFP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK |
| Maximum supply current (ICC) | 70 mA | 30 mA | 30 mA | 30 mA | 26 mA | 70 mA | 70 mA | 52 mA | 52 mA | 52 mA |
| propagation delay (tpd) | 18 ns | 68 ns | 68 ns | 68 ns | 68 ns | 18 ns | 18 ns | 34 ns | 34 ns | 34 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | NO | NO | YES | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 6.73 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.73 mm | 7.62 mm | 6.73 mm | 6.73 mm |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |