8-BIT, OTPROM, 4 MHz, MICROCONTROLLER, CDIP40, 0.600 INCH, CERDIP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microchip |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| Other features | ROM PROTECT |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 4 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 |
| low power mode | YES |
| Number of DMA channels | |
| Number of I/O lines | 33 |
| Number of serial I/Os | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| Number of timers | 2 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 128 |
| rom(word) | 2048 |
| ROM programmability | OTPROM |
| speed | 4 MHz |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 2.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |