32-BIT, 40MHz, OTHER DSP, UUC204, DIE-204
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE, |
| Contacts | 204 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Address bus width | 24 |
| barrel shifter | YES |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 40 MHz |
| External data bus width | 32 |
| Format | FLOATING POINT |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | R-XUUC-N204 |
| Number of terminals | 204 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |