IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of channels | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 10 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 180 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.8 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.08 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| TC74HC4352AF(TP1) | TC74HC4352AF(EL) | TC74HC4353AF(TP1) | TC74HC4351AF(EL) | TC74HC4351AF(TP1) | TC74HC4351AF(TP2) | TC74HC4352AF(TP2) | TC74HC4353AF(EL) | TC74HC4353AF(TP2) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC 8-CHANNEL, SGL ENDED MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC 4-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch | IC TRIPLE 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20, Multiplexer or Switch |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP, | SOP, | SOP, | 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20 | 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20 | 0.300 INCH, PLASTIC, SOP-20 | SOP, | SOP, | SOP, |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | SPDT | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | SPDT | SPDT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V |
| Number of channels | 4 | 4 | 1 | 8 | 8 | 8 | 4 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω | 10 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm | 1.8 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA | 0.08 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm |
| Maker | Toshiba Semiconductor | - | - | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor |