
Electric Fuse, Slow Blow, 0.5A, 125VAC, 10000A (IR), Through Hole, 6x32mm, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Bel Fuse |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Fusing characteristics | SLOW |
| body height | 32.5 mm |
| Body length or diameter | 6.9 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE |
| Fuse size | 6x32mm |
| JESD-609 code | e3 |
| Joule integral nominal | 4 J |
| Installation features | THROUGH HOLE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| method of packing | BULK |
| physical size | 6.9mm x 32.5mm |
| Rated breaking capacity | 10000 A |
| Rated current | 0.5 A |
| Rated voltage | 250 V |
| Rated voltage (AC) | 125 V |
| Guideline | CE; CSA; PSE; UL |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | PIN WIRE |



