Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PZFM5, TO-220, 5 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CHERRY |
| package instruction | TO-220, 5 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V |
| Maximum input voltage | 26 V |
| Minimum input voltage | 6 V |
| JESD-30 code | R-PZFM-T5 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.75 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.15 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.85 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | ZIG-ZAG |

| CS8126-1YTV5 | CS8126YDW16 | CS8126-1YTH5 | CS8126YDPR7 | CS8126YDP7 | CS8126-2YTV5 | CS8126-2YT5 | CS8126-2YTH5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PZFM5, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, BIPolar, PDSO16, SOIC-16 | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PZFM5, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PSSO7, D2PAK-7 | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PSSO7, D2PAK-7 | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PZFM5, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PSFM5, TO-220, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 0.6V Dropout, PZFM5, TO-220, 5 PIN |
| Maker | CHERRY | CHERRY | CHERRY | CHERRY | CHERRY | CHERRY | CHERRY | CHERRY |
| package instruction | TO-220, 5 PIN | SOIC-16 | TO-220, 5 PIN | D2PAK-7 | D2PAK-7 | TO-220, 5 PIN | TO-220, 5 PIN | TO-220, 5 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V |
| Maximum input voltage | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V | 26 V |
| Minimum input voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| JESD-30 code | R-PZFM-T5 | R-PDSO-G16 | R-PZFM-T5 | R-PSSO-G7 | R-PSSO-G7 | R-PZFM-T5 | R-PSFM-T5 | R-PZFM-T5 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 5 | 16 | 5 | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.75 A | 0.5 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A | 0.75 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V | 5.15 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V | 4.85 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO | YES | NO | YES | YES | NO | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | ZIG-ZAG | DUAL | ZIG-ZAG | SINGLE | SINGLE | ZIG-ZAG | SINGLE | ZIG-ZAG |