D Type Connector, 24 Contact(s), Female, 0.085 inch Pitch, Solder Terminal, M3x0.5, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | WITH COVER |
| body width | 0.617 inch |
| subject depth | 0.677 inch |
| body length | 2.157 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 35 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 1200VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 57L |
| Plug contact pitch | 0.085 inch |
| Installation option 1 | M3X0.5 |
| Installation option 2 | SCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.2926 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.187 inch |
| Terminal pitch | 2.159 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 24 |
| Base Number Matches | 1 |