Operational Amplifier, 2 Func, CMOS, CDIP8, 0.300 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| length | 9.6 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 10 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 110 kHz |
| width | 7.62 mm |