Film Capacitor, Polystyrene, 160V, 1% +Tol, 1% -Tol, 0.002uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.002 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYSTYRENE |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | SFE |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 1% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| positive tolerance | 1% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 160 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal shape | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |