IC LINE RECEIVER, CDIP14, Line Driver or Receiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 18 ns |
| Number of receiver bits | 2 |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| DM7830F | DM8830F | |
|---|---|---|
| Description | IC LINE RECEIVER, CDIP14, Line Driver or Receiver | IC LINE RECEIVER, CDIP14, Line Driver or Receiver |
| package instruction | DIP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Input properties | STANDARD | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER | LINE RECEIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 |
| Number of functions | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 18 ns | 18 ns |
| Number of receiver bits | 2 | 2 |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL |