D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, PDIP24, PLASTIC, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog output voltage | 10 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 31.75 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |

| MAX507BCNG | MAX508ACWP | MAX508AEPP | MAX508BEPP | MAX508BEWP | MAX507BEWG-T | MAX507ACNG | MAX507BCWG | MAX507AEWG | MAX507AEWG-T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 12-BIT DAC, PDSO20, 0.300 INCH, SOIC-20 | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 12-BIT DAC, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 12-BIT DAC, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 12-BIT DAC, PDSO20, 0.300 INCH, SOIC-20 | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 12-BIT DAC, PDSO24, 0.300 INCH, SOIC-24 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, PDSO24, 0.300 INCH, SOIC-24 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, PDSO24, 0.300 INCH, SOIC-24 | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 12-BIT DAC, PDSO24, 0.300 INCH, SOIC-24 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | DIP | DIP | SOIC | SOIC | DIP | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | DIP, | SOP, | PLASTIC, DIP-20 | PLASTIC, DIP-20 | SOP, | SOP, | DIP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Contacts | 24 | 20 | 20 | 20 | 20 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow |
| Maximum analog output voltage | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 31.75 mm | 12.8 mm | 26.16 mm | 26.16 mm | 12.8 mm | 15.4 mm | 31.75 mm | 15.4 mm | 15.4 mm | 15.4 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.024% | 0.018% | 0.018% | 0.024% | 0.024% | 0.024% | 0.018% | 0.024% | 0.018% | 0.018% |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | NOT APPLICABLE | 1 | 1 | 1 | NOT APPLICABLE |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 20 | 20 | 20 | 20 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | - | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | DIP | DIP | SOP | SOP | DIP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 | 245 |
| Certification status | Not Qualified | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | COMMERCIAL |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.65 mm | 4.572 mm | 4.572 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES | YES | NO | YES | YES | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 15.24 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics | - | - | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |