EEPROM, 128X16, Serial, CMOS, PDIP8, PLASTIC, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | DATA RETENTION = 40 YEARS |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 1 MHz |
| Data retention time - minimum | 40 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| length | 9.817 mm |
| memory density | 2048 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 128 words |
| character code | 128 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 128X16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Serial bus type | MICROWIRE |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Maximum write cycle time (tWC) | 15 ms |