D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Exar |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum analog output voltage | 3 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.8806 mm |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.334 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 13 µs |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| XRD54L10AIP8 | XRD54L12AID8 | XRD54L12AIP8 | XRD54L08AIP8 | XRD54L10AID8 | XRD54L08AID8 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDSO8, 0.150 INCH, SOIC-8 | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDSO8, 0.150 INCH, SOIC-8 | D/A Converter, 1 Func, Serial Input Loading, 13us Settling Time, PDSO8, 0.150 INCH, SOIC-8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | DIP | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | DIP, | SOP, | DIP, | DIP, | SOP, | SOP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Maximum analog output voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 9.8806 mm | 4.9 mm | 9.8806 mm | 9.8806 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Number of digits | 10 | 12 | 12 | 8 | 10 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 240 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 240 | 240 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.334 mm | 1.75 mm | 5.334 mm | 5.334 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 13 µs | 13 µs | 13 µs | 13 µs | 13 µs | 13 µs |
| Nominal supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 | 30 |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Maker | Exar | - | - | Exar | Exar | Exar |