1MX8 FLASH 3V PROM, 100ns, PBGA48
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | BGA, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 100 ns |
| Other features | CONFG AS 512K X 16; USER SELECTABLE 5V VCC; TOP BOOT BLOCK |
| startup block | TOP |
| JESD-30 code | R-PBGA-B48 |
| memory density | 8388608 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 48 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 1MX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Programming voltage | 3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal location | BOTTOM |
| type | NOR TYPE |