Zener Diode, 6.8V V(Z), 10%, 1.5W,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Maker | Microsemi |
| Parts packaging code | DO-213AB |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 2.5 Ω |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Maximum power dissipation | 1.5 W |
| Nominal reference voltage | 6.8 V |
| surface mount | YES |
| Maximum voltage tolerance | 10% |
| Working test current | 55 mA |