HC/UH SERIES, QUAD 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Load capacitance (CL) | 150 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 45 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 8.89 mm |
| SNJ54HC125FK-00 | SNJ54HC126FK-00 | SNJ54HC125J-00 | SNJ54HC126J-00 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | HC/UH SERIES, QUAD 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | HC/UH SERIES, QUAD 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | HC/UH SERIES, QUAD 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP14 | HC/UH SERIES, QUAD 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP14 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 |
| length | 8.89 mm | 8.89 mm | 19.56 mm | 19.56 mm |
| Load capacitance (CL) | 150 pF | 150 pF | 150 pF | 150 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | QCCN | QCCN | DIP | DIP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 45 ns | 45 ns | 45 ns | 45 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 8.89 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| package instruction | QCCN, | QCCN, | - | DIP, |