Parallel In Parallel Out, AC Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| length | 26.415 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 23 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 105 MHz |
| DV74AC323N | DV74ACT299N | DV74AC323DW | DV74AC299DW | DV74ACT323DW | DV74ACT299DW | DV74AC299N | DV74ACT323N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Parallel In Parallel Out, AC Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Parallel In Parallel Out, ACT Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Parallel In Parallel Out, AC Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDSO20, PLASTIC, SOP-20 | Parallel In Parallel Out, AC Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDSO20, PLASTIC, SOP-20 | Parallel In Parallel Out, ACT Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDSO20, PLASTIC, SOP-20 | Parallel In Parallel Out, ACT Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDSO20, PLASTIC, SOP-20 | Parallel In Parallel Out, AC Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | Parallel In Parallel Out, ACT Series, 8-Bit, Bidirectional, True Output, CMOS, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | PLASTIC, DIP-20 | PLASTIC, SOP-20 | PLASTIC, SOP-20 | SOP, | SOP, | DIP, | PLASTIC, DIP-20 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | AC | ACT | AC | AC | ACT | ACT | AC | ACT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 |
| length | 26.415 mm | 26.415 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 26.415 mm | 26.415 mm |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 23 ns | 15 ns | 23 ns | 23 ns | 15 ns | 15 ns | 23 ns | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 4.57 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 4.57 mm | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 5.5 V | 6 V | 6 V | 5.5 V | 5.5 V | 6 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 4.5 V | 2 V | 2 V | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | YES | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| minfmax | 105 MHz | 110 MHz | 105 MHz | 105 MHz | 110 MHz | 110 MHz | 105 MHz | 110 MHz |
| Maker | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | - | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] | - | AVG [AVG Semiconductors(HITEK)] |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |