Switching Controller, Current-mode, 2000kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDIP14, PLASTIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Supertex |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 200 V |
| Minimum input voltage | 15 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| length | 19.304 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.318 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 3 mA |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| HV9114P | HV9114X | HV9114C | HV9114NG | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Current-mode, 2000kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | Switching Controller, Current-mode, 2000kHz Switching Freq-Max, BICMOS, DIE | Switching Controller, Current-mode, 2000kHz Switching Freq-Max, BICMOS, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | Switching Controller, Current-mode, 2000kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO14, SOIC-14 |
| Parts packaging code | DIP | DIE | DIP | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIE, | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 200 V | 200 V | 200 V | 200 V |
| Minimum input voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-XUUC-N14 | R-CDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIE | DIP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | UNCASED CHIP | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 3 mA | 3 mA | 3 mA | 3 mA |
| surface mount | NO | YES | NO | YES |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | UPPER | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Maker | Supertex | - | Supertex | Supertex |
| length | 19.304 mm | - | 20.32 mm | 8.65 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 | - | 1 | 1 |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | - | DIP14,.3 | SOP14,.25 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 | - | 225 | 225 |
| Maximum seat height | 4.318 mm | - | 3.683 mm | 1.9304 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 3.9 mm |