Cache SRAM, 64KX4, 12ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Quality Semiconductor Inc |
| package instruction | CERAMIC, LCC-28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 12 ns |
| JESD-30 code | S-CQCC-N28 |
| length | 11.43 mm |
| memory density | 262144 bit |
| Memory IC Type | CACHE SRAM |
| memory width | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.286 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 11.43 mm |
| QS86446-12L | QS86446-15LB | QS86446-15L | QS86446-20LB | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Cache SRAM, 64KX4, 12ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | Cache SRAM, 64KX4, 15ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | Cache SRAM, 64KX4, 15ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | Cache SRAM, 64KX4, 19ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 |
| package instruction | CERAMIC, LCC-28 | CERAMIC, LCC-28 | CERAMIC, LCC-28 | CERAMIC, LCC-28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 12 ns | 15 ns | 15 ns | 19 ns |
| JESD-30 code | S-CQCC-N28 | S-CQCC-N28 | S-CQCC-N28 | S-CQCC-N28 |
| length | 11.43 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 11.43 mm |
| memory density | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit |
| Memory IC Type | CACHE SRAM | CACHE SRAM | CACHE SRAM | CACHE SRAM |
| memory width | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 |
| word count | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words |
| character code | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C |
| organize | 64KX4 | 64KX4 | 64KX4 | 64KX4 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | QCCN | QCCN | QCCN |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.286 mm | 2.286 mm | 2.286 mm | 2.286 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 11.43 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 11.43 mm |