Operational Amplifier, 1 Func, 60uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Raytheon Company |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.055 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.055 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 123 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 60 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | YES |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 1.7 V/us |
| Nominal slew rate | 2.8 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 8000 kHz |
| Minimum voltage gain | 800 |