ALS SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, CDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | ALS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| length | 19.56 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 4 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 10 mA |
| propagation delay (tpd) | 24 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SN54ALS352J-00 | SN54ALS352FH-00 | SN74ALS352N3 | SN74ALS352N-10 | SN74ALS352FN-00 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | ALS SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, CDIP16 | ALS SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, CQCC20 | ALS SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | ALS SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PDIP16 | ALS SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, INVERTED OUTPUT, PQCC20 |
| package instruction | DIP, | QCCN, | DIP, DIP16,.3 | DIP, | QCCJ, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | not_compliant | unknown | unknown |
| series | ALS | ALS | ALS | ALS | ALS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | S-CQCC-N20 | R-PDIP-T16 | R-PDIP-T16 | S-PQCC-J20 |
| length | 19.56 mm | 8.89 mm | 19.305 mm | 19.305 mm | 8.9662 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of entries | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 16 | 16 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | DIP | QCCJ |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Maximum supply current (ICC) | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |
| propagation delay (tpd) | 24 ns | 24 ns | 21 ns | 21 ns | 21 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.54 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.9662 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |