Power Supply Support Circuit, Fixed, 1 Channel, +4.38VV, CMOS, PDSO3, SOT-23, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | SOT-23, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustable threshold | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 2.92 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP |
| Encapsulate equivalent code | TO-236 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.12 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.06 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Threshold voltage nominal | +4.38V |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 1.3 mm |