Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, CDIP40
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | YAGEO |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 4 |
| boundary scan | NO |
| Bus compatibility | S68000 |
| letter of agreement | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-CDIP-T40 |
| low power mode | NO |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| SCN68681E1F40 | SCN68681C1A44 | SCN68681C1A44-T | SCN68681C1N40 | SCN68681E1A44 | SCN68681E1A44-T | SCN68681E1N40 | SCN68681C1F40 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, CDIP40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, PDIP40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, PDIP40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, MOS, CDIP40 |
| Maker | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |