HCMOS/LSTTL Output Clock Oscillator, 1MHz Nom, HERMETIC SEALED, GULL WING, DIP-8/4
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CTS |
| package instruction | HERMETIC SEALED, GULL WING, DIP-8/4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | TRISTATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION |
| maximum descent time | 3 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 500% |
| Manufacturer's serial number | VFHS85 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 1 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | HCMOS/LSTTL |
| Output load | 10 LS TTL, 15 pF |
| physical size | 12.6mm x 12.6mm x 6.05mm |
| longest rise time | 3 ns |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 60/40 % |