NAND Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | S |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 13 ns |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |

| SN74S132DRG4 | SN74S132DG4 | SN74S132DE4 | |
|---|---|---|---|
| Description | NAND Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | NAND Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, GREEN, PLASTIC, MS-012AB, SOIC-14 | NAND Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, GREEN, PLASTIC, SOIC-14 |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| package instruction | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| series | S | S | S |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm | 8.65 mm | 8.65 mm |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 13 ns | 13 ns | 13 ns |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |