
Multicore Fixed and Floating-Point System-on-Chip 841-FCBGA -40 to 100
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | FBGA, BGA841,29X29,32 |
| Contacts | 841 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Factory Lead Time | 12 weeks |
| barrel shifter | NO |
| bit size | 32 |
| boundary scan | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated cache | YES |
| Internal bus architecture | SINGLE |
| JESD-30 code | S-PBGA-B841 |
| JESD-609 code | e1 |
| length | 24 mm |
| low power mode | YES |
| Humidity sensitivity level | 4 |
| Number of DMA channels | 80 |
| Number of terminals | 841 |
| Number of timers | 16 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA841,29X29,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 |
| power supply | 1,1.5,1.8 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 32768 |
| Maximum seat height | 3.39 mm |
| Maximum supply voltage | 1.05 V |
| Minimum supply voltage | 0.95 V |
| Nominal supply voltage | 1 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, MIXED |
| Base Number Matches | 1 |
| TMS320C6670ACYPA2 | TMX320C6670AXCYP | |
|---|---|---|
| Description | Multicore Fixed and Floating-Point System-on-Chip 841-FCBGA -40 to 100 | Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC Multicore Fixed and Floating-Point System-on-Chip 841-FCBGA 0 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free | Contains lead |
| package instruction | FBGA, BGA841,29X29,32 | FBGA, |
| Reach Compliance Code | compli | unknow |
| barrel shifter | NO | NO |
| boundary scan | YES | YES |
| Format | FLOATING POINT | FLOATING POINT |
| Internal bus architecture | SINGLE | SINGLE |
| JESD-30 code | S-PBGA-B841 | S-PBGA-B841 |
| length | 24 mm | 24 mm |
| low power mode | YES | YES |
| Number of terminals | 841 | 841 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 85 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FBGA | FBGA |
| Package shape | SQUARE | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, FINE PITCH | GRID ARRAY, FINE PITCH |
| Maximum seat height | 3.39 mm | 3.39 mm |
| Maximum supply voltage | 1.05 V | 1.05 V |
| Minimum supply voltage | 0.95 V | 0.95 V |
| Nominal supply voltage | 1 V | 1 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | OTHER |
| Terminal form | BALL | BALL |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM |
| width | 24 mm | 24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, MIXED | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |