IC,DECODER/DEMUX,GRAY-TO-DECIMAL,L-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| Logic integrated circuit type | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.008 A |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 28 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 70 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| SN74L44J | SN74L43J | SN5443AJ | SN74L42J | SN54L44J | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,DECODER/DEMUX,GRAY-TO-DECIMAL,L-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,DECODER/DEMUX,EXCESS-3-TO-DEC,L-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC | TTL/H/L SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16 | IC,DECODER/DEMUX,BCD-TO-DECIMAL,L-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC | TTL/H/L SERIES, DECIMAL DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-GDIP-T16 |
| Logic integrated circuit type | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.008 A | 0.008 A | 0.016 A | 0.008 A | 0.008 A |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 28 mA | 28 mA | 41 mA | 28 mA | 22 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 70 ns | 70 ns | 30 ns | 70 ns | 70 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - |