Demodulator, I/Q, 100MHz Min, 200MHz Max, 8dB Conversion Loss-Max, LEADLESS PACKAGE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SYNERGY |
| package instruction | LEADLESS PACKAGE |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Maximum frequency conversion loss | 8 dB |
| Maximum input power (CW) | 23 dBm |
| modulation technology | I/Q |
| Maximum operating frequency | 200 MHz |
| Minimum operating frequency | 100 MHz |
| RF/Microwave Device Types | DEMODULATOR |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 |

| QMS-207 | QMS-214 | QMS-204 | VMS-935D | VMS-1050D | VMS-1710D | QMS-203 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Demodulator, I/Q, 100MHz Min, 200MHz Max, 8dB Conversion Loss-Max, LEADLESS PACKAGE | Demodulator, I/Q, 810MHz Min, 830MHz Max, 8dB Conversion Loss-Max, LEADLESS PACKAGE | Demodulator, I/Q, 57MHz Min, 63MHz Max, 7dB Conversion Loss-Max, LEADLESS PACKAGE | Demodulator, I/Q, 935MHz Min, 960MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Demodulator, I/Q, 1010MHz Min, 1090MHz Max, 10dB Conversion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Demodulator, I/Q, 1710MHz Min, 1780MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max, MINIATURE PACKAGE | Demodulator, I/Q, 38MHz Min, 42MHz Max, 7dB Conversion Loss-Max, LEADLESS PACKAGE |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | SYNERGY | SYNERGY | SYNERGY | SYNERGY | SYNERGY | SYNERGY | SYNERGY |
| package instruction | LEADLESS PACKAGE | LEADLESS PACKAGE | LEADLESS PACKAGE | MINIATURE PACKAGE | MINIATURE PACKAGE | MINIATURE PACKAGE | LEADLESS PACKAGE |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| Characteristic impedance | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω | 50 Ω |
| structure | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT |
| Maximum frequency conversion loss | 8 dB | 8 dB | 7 dB | 8.5 dB | 10 dB | 8.5 dB | 7 dB |
| Maximum input power (CW) | 23 dBm | 23 dBm | 23 dBm | 23 dBm | 23 dBm | 23 dBm | 23 dBm |
| modulation technology | I/Q | I/Q | I/Q | I/Q | I/Q | I/Q | I/Q |
| Maximum operating frequency | 200 MHz | 830 MHz | 63 MHz | 960 MHz | 1090 MHz | 1780 MHz | 42 MHz |
| Minimum operating frequency | 100 MHz | 810 MHz | 57 MHz | 935 MHz | 1010 MHz | 1710 MHz | 38 MHz |
| RF/Microwave Device Types | DEMODULATOR | DEMODULATOR | DEMODULATOR | DEMODULATOR | DEMODULATOR | DEMODULATOR | DEMODULATOR |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.5 | 1.8 | 1.5 | 1.7 | 1.8 | 1.7 | 1.5 |