Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 15MHz, CMOS, PQFP64, 14 X 20 MM, 2.70 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-64
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NEC Electronics |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | 14 X 20 MM, 2.70 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-64 |
| Contacts | 64 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | 8 |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 15 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-PQFP-G64 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 20 mm |
| Number of I/O lines | 40 |
| Number of terminals | 64 |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | OTPROM |
| Maximum seat height | 3 mm |
| speed | 15 MHz |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 14 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| UPD78CP14GF-3BE | UPD78CP14KB | UPD78CP14G-36 | UPD78CP14R | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 15MHz, CMOS, PQFP64, 14 X 20 MM, 2.70 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-64 | Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 15MHz, CMOS, CQCC64, CERAMIC, WQFN-64 | Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, 15MHz, CMOS, PQIP64, PLASTIC, QUIP-64 | Microcontroller, 8-Bit, UVPROM, 15MHz, CMOS, CQIP64, CERAMIC, QUIP-64 |
| Parts packaging code | QFP | QFN | QIP | QFP |
| package instruction | 14 X 20 MM, 2.70 MM HEIGHT, PLASTIC, QFP-64 | QCCN, | PLASTIC, QUIP-64 | CERAMIC, QUIP-64 |
| Contacts | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | compliant |
| Has ADC | YES | YES | YES | YES |
| Address bus width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 15 MHz | 15 MHz | 15 MHz | 15 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | NO |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | R-PQFP-G64 | R-CQCC-N64 | R-PQIP-T64 | R-CQIP-T64 |
| length | 20 mm | 24.2 mm | 41.5 mm | 41.5 mm |
| Number of I/O lines | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Number of terminals | 64 | 64 | 64 | 64 |
| PWM channel | NO | NO | NO | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QFP | QCCN | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| ROM programmability | OTPROM | OTPROM | OTPROM | UVPROM |
| Maximum seat height | 3 mm | 4.6 mm | 3.7 mm | 3.7 mm |
| speed | 15 MHz | 15 MHz | 15 MHz | 15 MHz |
| surface mount | YES | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 14 mm | 24.2 mm | 24.13 mm | 24.13 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Maker | NEC Electronics | - | NEC Electronics | NEC Electronics |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Terminal surface | TIN LEAD | - | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |