16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 48KB Flash, 4KB RAM, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 |
| Contacts | 64 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | |
| bit size | 16 |
| CPU series | MSP430 |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | S-XQCC-N64 |
| length | 9 mm |
| Number of I/O lines | 48 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | VQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC64,.35SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 4096 |
| rom(word) | 49152 |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 1 mm |
| speed | 16 MHz |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 1.8 V |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 9 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC |
| MSP430F2481TRGC | MSP430F248TRGC | MSP430F247TRGC | MSP430F2471TRGC | MSP430F233TRGC | MSP430F235TRGC | MSP430F2410TRGC | MSP430F2491TRGC | MSP430F249TRGC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 48KB Flash, 4KB RAM, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 48KB Flash, 4KB RAM, 12-Bit ADC, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 32KB Flash, 4KB RAM, 12-Bit ADC, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 32KB Flash, 4KB RAM, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 8KB Flash, 1KB RAM, 12-Bit ADC, USCI, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 16KB Flash, 2KB RAM, 12-Bit ADC, USCI, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 56KB Flash, 4KB RAM, 12-Bit ADC, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 60KB Flash, 2KB RAM, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 | 16-bit Ultra-Low-Power Microcontroller, 60KB Flash, 2KB RAM, 12-Bit ADC, 2 USCIs, HW Multiplier 64-VQFN -40 to 105 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | QFN | QFN | QFN | QFN | QFN | QFN | QFN | QFN | QFN |
| package instruction | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 | VQCCN, LCC64,.35SQ,20 |
| Contacts | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| Has ADC | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| bit size | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| CPU series | MSP430 | MSP430 | MSP430 | MSP430 | MSP430 | MSP430 | MSP430 | MSP430 | MSP430 |
| maximum clock frequency | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 | S-XQCC-N64 |
| length | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm |
| Number of I/O lines | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 | 48 |
| Number of terminals | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PWM channel | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | VQCCN | VQCCN | VQCCN | VQCCN | VQCCN | VQCCN | VQCCN | VQCCN | VQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 | LCC64,.35SQ,20 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 1024 | 2048 | 4096 | 2048 | 2048 |
| rom(word) | 49152 | 49152 | 32768 | 32768 | 8192 | 16384 | 57344 | 61440 | 61440 |
| ROM programmability | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH |
| Maximum seat height | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm |
| speed | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz |
| Maximum supply voltage | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V | 1.8 V |
| Nominal supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm | 9 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC | MICROCONTROLLER, RISC |
| Maker | Texas Instruments | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |