Mixer Diode, Low Barrier, S Band, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1539437461 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum diode capacitance | 0.5 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.33 V |
| frequency band | S BAND |
| JESD-30 code | S-CDMW-F2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROWAVE |
| Maximum power dissipation | 0.1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Schottky barrier type | LOW BARRIER |