RECTIFIER DIODE,100V V(RRM),AXIAL-6
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.25 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 6 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| MR751RL | MR758 | MR760 | MR756RL | MR752RL | MR750RL | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RECTIFIER DIODE,100V V(RRM),AXIAL-6 | RECTIFIER DIODE,800V V(RRM),AXIAL-6 | RECTIFIER DIODE,1KV V(RRM),AXIAL-6 | RECTIFIER DIODE,600V V(RRM),AXIAL-6 | RECTIFIER DIODE,200V V(RRM),AXIAL-6 | RECTIFIER DIODE,50V V(RRM),AXIAL-6 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V | 1.25 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A | 6 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V | 800 V | 1000 V | 600 V | 200 V | 50 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |