Standard SRAM, 64KX4, 35ns, BICMOS, CDIP24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MOSA |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 35 ns |
| JESD-30 code | R-CDIP-T24 |
| memory density | 262144 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 64KX4 |
| Exportable | NO |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| MSM464THI-35 | MSM464THI-25 | MSM464VH-35 | MSM464TH-35 | MSM464VHI-35 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 64KX4, 35ns, BICMOS, CDIP24 | Standard SRAM, 64KX4, 25ns, BICMOS, CDIP24 | Standard SRAM, 64KX4, 35ns, BICMOS, CDIP24, 0.100 INCH, CERAMIC, VIL-24 | Standard SRAM, 64KX4, 35ns, BICMOS, CDIP24 | Standard SRAM, 64KX4, 35ns, BICMOS, CDIP24, 0.100 INCH, CERAMIC, VIL-24 |
| Maker | MOSA | MOSA | MOSA | MOSA | MOSA |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 35 ns | 25 ns | 35 ns | 35 ns | 35 ns |
| JESD-30 code | R-CDIP-T24 | R-CDIP-T24 | R-CDIP-T24 | R-CDIP-T24 | R-CDIP-T24 |
| memory density | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bi | 262144 bi |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| word count | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words | 65536 words |
| character code | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 | 64000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | - | - | -40 °C |
| organize | 64KX4 | 64KX4 | 64KX4 | 64KX4 | 64KX4 |
| Exportable | NO | NO | NO | NO | NO |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |