SLIC, 2-4 Conversion, PQCC32, PLASTIC, LCC-32
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | QFJ |
| package instruction | QCCJ, LDCC32,.5X.6 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| battery fed | CONSTANT CURRENT |
| Battery powered | -54 TO -63 V |
| mix | 2-4 CONVERSION |
| JESD-30 code | R-PQCC-J32 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 13.97 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Negative supply voltage rating | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PSRR-Min | 10 dB |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC32,.5X.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.556 mm |
| Maximum slew rate | 12 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Telecom integrated circuit types | SLIC |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 11.43 mm |
| AM79HM53-2JC | AM79HM53JC | AM79HM53-2DC | AM79HM53-1PC | AM79HM53DC | AM79HM53-2PC | AM79HM53-1DC | AM79HM53-1JC | AM79HM53PC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | SLIC, 2-4 Conversion, PQCC32, PLASTIC, LCC-32 | SLIC, 2-4 Conversion, PQCC32, PLASTIC, LCC-32 | SLIC, 2-4 Conversion, CDIP28, CERAMIC, DIP-28 | SLIC, 2-4 Conversion, PDIP28, PLASTIC, DIP-28 | SLIC, 2-4 Conversion, CDIP28, CERAMIC, DIP-28 | SLIC, 2-4 Conversion, PDIP28, PLASTIC, DIP-28 | SLIC, 2-4 Conversion, CDIP28, CERAMIC, DIP-28 | SLIC, 2-4 Conversion, PQCC32, PLASTIC, LCC-32 | SLIC, 2-4 Conversion, PDIP28, PLASTIC, DIP-28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD |
| Parts packaging code | QFJ | QFJ | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | QFJ | DIP |
| package instruction | QCCJ, LDCC32,.5X.6 | QCCJ, LDCC32,.5X.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | QCCJ, LDCC32,.5X.6 | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 32 | 32 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 32 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| battery fed | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT | CONSTANT CURRENT |
| Battery powered | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V | -54 TO -63 V |
| mix | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION | 2-4 CONVERSION |
| JESD-30 code | R-PQCC-J32 | R-PQCC-J32 | R-GDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-GDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-GDIP-T28 | R-PQCC-J32 | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 13.97 mm | 13.97 mm | 37.1475 mm | 37.084 mm | 37.1475 mm | 37.084 mm | 37.1475 mm | 13.97 mm | 37.084 mm |
| Negative supply voltage rating | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 32 | 32 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 32 | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| PSRR-Min | 10 dB | 10 dB | 10 dB | 10 dB | 10 dB | 10 dB | 10 dB | 10 dB | 10 dB |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | QCCJ | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | QCCJ | DIP |
| Encapsulate equivalent code | LDCC32,.5X.6 | LDCC32,.5X.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | LDCC32,.5X.6 | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 | 220 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 220 | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.556 mm | 3.556 mm | 5.588 mm | 5.715 mm | 5.588 mm | 5.715 mm | 5.588 mm | 3.556 mm | 5.715 mm |
| Maximum slew rate | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | NO | NO | NO | YES | NO |
| Telecom integrated circuit types | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC | SLIC |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 11.43 mm | 11.43 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 11.43 mm | 15.24 mm |