Digital Controller for DLP4500 DMD and DLP4500NIR DMD 419-BGA
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | BGA, |
| Contacts | 419 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Samacsys Descripti | Texas Instruments DLPC350ZFF, 24bit Digital Signal Processor 150MHz 64 MB Flash 419-Pin BGA |
| JESD-30 code | S-PBGA-B419 |
| length | 23 mm |
| Number of terminals | 419 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 2.36 mm |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 23 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |