IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.005 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, PDIP28, PLASTIC, DIP-28, Digital to Analog Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ADI |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum analog output voltage | 3 V |
| Minimum analog output voltage | -1.2 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Input format | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 37.4 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.098% |
| Nominal negative supply voltage | -5.2 V |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.35 mm |
| Maximum stabilization time | |
| Nominal settling time (tstl) | 0.005 µs |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| AD9720KN | AD9721KP | AD9720TJ | AD9721TJ | AD9720KP | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.005 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, PDIP28, PLASTIC, DIP-28, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.005 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, PQCC28, PLASTIC, LCC-28, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.005 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, CQCC28, J LEAD, QUAD PACK-28, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.005 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, CQCC28, J LEAD, QUAD PACK-28, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 0.005 us SETTLING TIME, 10-BIT DAC, PQCC28, PLASTIC, LCC-28, Digital to Analog Converter |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | QFN | QFN | QLCC |
| package instruction | DIP, | PLASTIC, LCC-28 | QCCJ, | QCCJ, | QCCJ, |
| Contacts | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Maximum analog output voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Minimum analog output voltage | -1.2 V | -1.2 V | -1.2 V | -1.2 V | -1.2 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Input format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 | S-PQCC-J28 | S-CQCC-J28 | S-CQCC-J28 | S-PQCC-J28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 37.4 mm | 11.5062 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 11.5062 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.098% | 0.098% | 0.098% | 0.098% | 0.098% |
| Nominal negative supply voltage | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | QCCJ | QCCJ | QCCJ | QCCJ |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.35 mm | 4.57 mm | 4.34 mm | 4.34 mm | 4.57 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs | 0.005 µs |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 11.5062 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 11.5062 mm |
| Maker | ADI | - | ADI | ADI | ADI |