Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Bel Fuse |
| Objectid | 304427504 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| compound_id | 179413430 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.505 inch |
| subject depth | 0.815 inch |
| body length | 0.605 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation option 2 | FLANGELESS |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | BRASS |
| Shell material | TIN |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 |

| SS-7188-NF-RMK | SS-7188-FLS-RMK | SS-7188-FLS-RMK-50 | SS-7188-FLS-K3 | SS-7188-FLS-K2 | SS-7188-NF-K3 | SS-7188-NF-RMK-50 | SS-7188-NF-K3-50 | SS-7188-NF-K2 | SS-7188-NF-K2-50 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle, | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle, | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle, | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle, | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle, | Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Male, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle, |
| Maker | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse | Bel Fuse |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch | 0.505 inch |
| subject depth | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch | 0.815 inch |
| body length | 0.605 inch | 0.705 inch | 0.705 inch | 0.705 inch | 0.705 inch | 0.605 inch | 0.605 inch | 0.605 inch | 0.605 inch | 0.605 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ | 15 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω | 500000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC | GLASS FILLED THERMOPLASTIC |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation option 2 | FLANGELESS | MOUNTING FLANGE | MOUNTING FLANGE | MOUNTING FLANGE | MOUNTING FLANGE | FLANGELESS | FLANGELESS | FLANGELESS | FLANGELESS | FLANGELESS |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 50u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 50u inch | 50u inch | 30u inch | 50u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Guideline | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| Shell material | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Terminal length | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |