
CMOS/TTL Output Clock Oscillator, 2MHz Min, 130MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CTS [CTS Corporation] |
| Reach Compliance Code | unknown |
| maximum descent time | 4 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 50% |
| Manufacturer's serial number | VF640G |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 130 MHz |
| Minimum operating frequency | 2 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | CMOS/TTL |
| Output load | 10 TTL, 50 pF |
| physical size | 8.51mm x 7.49mm x 3.25mm |
| longest rise time | 4 ns |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 60/40 % |