Combination Line Connector, 16 Contact(s), Male, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Amphenol |
| Objectid | 1732525405 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| compound_id | 56052128 |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.709 inch |
| subject depth | 0.791 inch |
| body length | 2.291 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | COMBINATION LINE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | TIN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | BROWN |
| insulator material | POLYAMIDE |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | RT94BS16BNT |
| Plug contact pitch | 0.197 inch |
| Match contact row spacing | 0.197 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING MECH |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 5.0038 mm |
| polarization key | POLARIZED RIB(S) |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | POLYAMIDE |
| Terminal length | 0.193 inch |
| Terminal pitch | 5.0038 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 16 |

