Fixed Positive LDO Regulator, 4.5V, 0.3V Dropout, PBCY3, PLASTIC, TO-92N, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TOKO, INC. |
| package instruction | PLASTIC, TO-92N, 3 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.3 V |
| Maximum input voltage | 16 V |
| Minimum input voltage | 2.5 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 4.725 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.275 V |
| Nominal output voltage 1 | 4.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |