Fast Page DRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Mitsubishi |
| package instruction | TSOP, TSOP28,.46 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 100 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP28,.46 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 |
| self refresh | YES |
| Maximum standby current | 0.0001 A |
| Maximum slew rate | 0.075 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| M5M44800ATP-10S | M5M44800ART-10S | M5M44800AJ-10S | M5M44800AL-10S | M5M44800AL-8S | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fast Page DRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO28 | Fast Page DRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO28 | Fast Page DRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO28 | Fast Page DRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PZIP28 | Fast Page DRAM, 512KX8, 80ns, CMOS, PZIP28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Mitsubishi | Mitsubishi | Mitsubishi | Mitsubishi | Mitsubishi |
| package instruction | TSOP, TSOP28,.46 | TSOP, TSOP28,.46 | SOJ, SOJ28,.44 | ZIP, ZIP28,.1 | ZIP, ZIP28,.1 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 100 ns | 100 ns | 100 ns | 100 ns | 80 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-J28 | R-PZIP-T28 | R-PZIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| word count | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words |
| character code | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP | TSOP | SOJ | ZIP | ZIP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP28,.46 | TSOP28,.46 | SOJ28,.44 | ZIP28,.1 | ZIP28,.1 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 | 1024 |
| self refresh | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum standby current | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A | 0.0001 A |
| Maximum slew rate | 0.075 mA | 0.075 mA | 0.075 mA | 0.075 mA | 0.09 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | ZIG-ZAG | ZIG-ZAG |