General Purpose Inductor, 22uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | CT [ Central Technologies ] |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 2.5 Ω |
| Nominal inductance(L) | 22 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | CTM2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 75 |
| Maximum rated current | 0.202 A |
| self resonant frequency | 30 MHz |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 2.5 MHz |
| Tolerance | 10% |

| CTM2-220K | CTM2-100K | CTM2-1R2K | CTM2-150K | CTM2-1R0K | CTM2-120K | CTM2-1R5K | CTM2-1R8K | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 22uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 10uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 1.2uH, 10%, 1 Element, Phenolic-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 15uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 1uH, 10%, 1 Element, Phenolic-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 12uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 1.5uH, 10%, 1 Element, Phenolic-Core, AXIAL LEADED | General Purpose Inductor, 1.8uH, 10%, 1 Element, Phenolic-Core, AXIAL LEADED |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maker | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] | - | - | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] |