
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 2.4mm, Quick Connect Terminal, Steel Plunger Lever Actuator, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Honeywell |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator stroke | 2.4 mm |
| Actuator type | STEEL PLUNGER LEVER |
| body width | 10.3 mm |
| body height | 15.9 mm |
| Body length or diameter | 28.8 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 16A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 16 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Manufacturer's serial number | V5B010CB1L |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating force | 3.43 N |
| Maximum pre-travel | 1.6 mm |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH |
| Termination type | QUICK CONNECT |