Visible LED, White Diffused
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Marktech |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color@wavelength | Gree |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 2 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | WHITE DIFFUSED |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| total height | 8.7 mm |
| peak wavelength | 655 nm |
| Maximum reverse voltage | 3 V |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| perspective | 44 deg |