DIODE 150 A, 1000 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, Rectifier Diode
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | IXYS |
| package instruction | O-MUPM-H1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| application | FAST RECOVERY |
| Shell connection | ANODE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.35 V |
| JESD-30 code | O-MUPM-H1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 4950 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 150 A |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| Maximum reverse recovery time | 1.8 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal form | HIGH CURRENT CABLE |
| Terminal location | UPPER |
| SM10PHR170 | SM06PHN170 | SM08PHN170 | SM12PHR170 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | DIODE 150 A, 1000 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, Rectifier Diode | DIODE 150 A, 600 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, Rectifier Diode | DIODE 150 A, 800 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, Rectifier Diode | DIODE 150 A, 1200 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, Rectifier Diode |
| package instruction | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY | FAST RECOVERY |
| Shell connection | ANODE | CATHODE | CATHODE | ANODE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.35 V | 1.35 V | 1.35 V | 1.35 V |
| JESD-30 code | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 | O-MUPM-H1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 4950 A | 4950 A | 4950 A | 4950 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current | 150 A | 150 A | 150 A | 150 A |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT | POST/STUD MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V | 600 V | 800 V | 1200 V |
| Maximum reverse recovery time | 1.8 µs | 1.8 µs | 1.8 µs | 1.8 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE | HIGH CURRENT CABLE |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maker | IXYS | - | IXYS | IXYS |