
HCMOS Output Clock Oscillator, 20MHz Min, 35MHz Max, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Q-TECH Corporation |
| Objectid | 1722082111 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| compound_id | 68933855 |
| maximum descent time | 10 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 100% |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | M55310/26 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 35 MHz |
| Minimum operating frequency | 20 MHz |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | HCMOS |
| Output load | 10 KOHM, 15 pF |
| longest rise time | 10 ns |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 60/40 % |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |