Modulator, Quadraphase, 380MHz Min, 420MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Pulsar Microwave Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| structure | COMPONENT |
| modulation technology | QUADRAPHASE |
| Maximum operating frequency | 420 MHz |
| Minimum operating frequency | 380 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| RF/Microwave Device Types | MODULATOR |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.7 |