Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 1A, 600V V(RRM), Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.5 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-W4 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 17 A |
| Number of components | 4 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 135 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| Maximum reverse current | 0.00001 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.2 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| VE68X | VE28X | VE08X | |
|---|---|---|---|
| Description | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 1A, 600V V(RRM), Silicon, | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 1A, 200V V(RRM), Silicon, | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 1A, 50V V(RRM), Silicon, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V |
| JESD-30 code | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 | O-PBCY-W4 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 17 A | 17 A | 17 A |
| Number of components | 4 | 4 | 4 |
| Phase | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 135 °C | 135 °C | 135 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C | -50 °C | -50 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V | 200 V | 50 V |
| Maximum reverse current | 0.00001 µA | 0.00001 µA | 0.00001 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.2 µs | 0.2 µs | 0.2 µs |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maker | Microsemi | - | Microsemi |