IC SPECIALTY MICROPROCESSOR CIRCUIT, PBGA49, MICRO ARRAY-49, Microprocessor IC:Other
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | TFBGA, |
| Contacts | 49 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | S-PBGA-B49 |
| length | 4 mm |
| Number of terminals | 49 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TFBGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY, THIN PROFILE, FINE PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum supply voltage | 2.75 V |
| Minimum supply voltage | 2.25 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 4 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |